Alper Sapan'ın Vicdani Ret Açıklaması

Alper Sapan (20 Temmuz 2015'te Suruç saldırısında katledildi)

IŞİD çetelerinin saldırısına karşı aylar boyu direnen Kobanê’nin yeniden inşası için, 20 Temmuz'da birçok farklı şehirden yola çıkmıştı onlarca genç. Savaşın yıktığı bir şehri yeniden yaratmak, talan edilmiş bir coğrafyada ölüme mahkum edilen çocuklara yaşamı götürmek istemişlerdi.

Ama olmadı. Bitmek bilmeyen savaş politikaları, barış inşa etmek için direnen bu gençlerin tam ortasında bir bomba oldu ve patladı.

Onlarca kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı.

Yaşamını yitiren gençlerden biri de, 2014 Mayıs’ında “Savaşsız, ulussuz, sınırsız bir dünya için, özgürlük için vicdanımı dinliyor ve askerliği reddediyorum” diyerek vicdani reddini açıklayan Alper Sapan idi.

Alper, yüreğinde yeni bir yaşam, savaşa karşı barış inancıyla düşmüştü Kobanê yoluna. Ama savaş, tam da burada buldu onu; ölmeyi ve öldürmeyi reddeden bir yürek, savaş politikalarıyla patlatılan bir bombayla sustu..

24 Mayıs’ta VR-DER etkinliğinde Kadiköy’de vicdani reddini açıkladı.
20 Temmuz 2015’te Suruç Saldırısında Katledildi.

"Merhaba, ben Alper Sapan. 19 yaşında bir anarşistim. Devletin adaletsizliğine, sömürüye ve zulme karşıyım. İnsanın insan öldürmesini, şiddeti ve devleti reddediyorum. Kimse için ölmeyecek, öldürmeyecek, kimsenin askeri olmayacağı, Savaşsız, ulussuz, sınırsız bir dünya için, özgürlük için vicdanımı dinliyor ve askerliği reddediyorum.

Militarizm yaşamlarımızı yok etmeden, biz militarizmi yok edelim."

Alper Sapan

15 Mayıs 2015’de Eskişehir Anarşi İnisiyatifi’nin düzenlediği “Ölüm değil yaşam için reddet” başlıklı eylemde total reddini açıkladı.

"Ben Alper Sapan. Öncelikle bir insan, sonrasında bir anarşist olarak total reddimdir.

Devletler kendilerine itaat etmeyenlere işkence etti, sürgüne gönderdi, sindirdi, öldürdü. Bu zulümü görmezden gelmeyi, insanlık vicdanına aykırı buluyorum. İktidarların güçlerini ve zenginliklerini koruması uğruna verilen savaşları, kardeşi kardeşe kırdırtan militarist zihniyeti reddediyorum. İktidarların çıkarları uğruna bireylerin iradelerini gasp etmesini, dünyanın her bir yanında ezilen halkların katledilmesini izlemeyeceğim, sessiz kalmayacağım.

Ölümü kutsallaştıran, yapay sınırlar yaratan bütün iktidarlara karşı sınırsız, sınıfsız, sürgünsüz bir dünya için olan mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Hiç kimse için ölmeyecek, hiç kimse için öldürmeyeceğim.

Ölüm değil yaşam için militarizmi reddediyorum!"

Alper Sapan